MORAVSKÝ VRABEC 2003

I. oblastní kolo - Frenštát pod Radhoštěm - 8. 3. 2003

První oblastní kolo festivalu Moravský vrabec proběhlo před týdnem, 8. března, ve Frenštátě pod Radhoštěm. Letos jsme se ve městě Jiřího Rašky sešli již po sedmé a ředitelka kulturního domu Eliška Jarmerová nás (část karvinského organizačního štábu) opět uvítala na půdě kina Centrum, jehož sál i zázemí jsme si poprvé vyzkoušeli v loňském roce a byli bychom rádi, kdyby bylo toto útulné kino pro muzikanty našeho festivalu otevřeno i v dalších letech.

Zvukové zkoušky začaly plynule probíhat po poledni a ve tři hodiny tak mohl Otec zakladatel festivalu a konferenciér Josef Mlok Grim poslat na jeviště před mikrofony první kapelu - country GYMPLERY ze Vsetína. Dále soutěž pokračovala podle losování kapelníků: KAJKERY z Frýdku - Místku se museli obejít bez bubeníka, který podlehl zákeřné chřipce, HROZEN z Frýdku - Místku před diváky opět nastoupil v plné síle se svými folkovými skladbami s křesťanskými texty, ALBATROS, rodinná trampská kapela z Frenštátu pod R. trochu zelektrizovala své nástroje a do svých aranží připsala i part pro saxofon, HLÁSKA – příjemné folkové překvapení ze Studénky, kterému se jeho soutěžní premiéra opravdu vydařila, SRDÍČKO - objev minulého roku z Frýdku - Místku, kapela mámy a jejich čtyř dětí, PTAČOROKO je country kapela z Frýdlantu nad Ostravicí, MUSICA DA GAMBA - folkové seskupení ze Štramberka, které pro své písně má nejraději kulisy hradních zdí nebo zámků a soutěž uzavíral frýdecko-místecký FM BAND - velice známá a často porotami různých festivalů oceňovaná skupina, která trochu změnila svůj repertoár a notně přitvrdila.

Porotci Jiří moravský Brabec (redaktor časopisu Folk & Country, textař a moderátor), Helena Bretfeldová (muzikantka a organizátorka letních Bluegrassových dílen) a Jiří DICK Slovík (jeden ze zakladatelů Folk & country klubu v Karviné, kapelník bývalé skupiny Rackové) po skončení soutěže dali hlavy dohromady a bez dlouhých hádek a počítání bodového hodnocení vybrali tři nejlepší pro postup do finále festivalu, které bude 26. dubna v Karviné. Těmi šťastnými kapelami jsou:

1. FM BAND

2. HLÁSKA

3. KAJKERY

Potom se na jevišti děkovalo. Porotcům, kteří pomáhají zlepšovat úroveň festivalu, Pepovi Mlokovi Grimovi, který pro Vrabce žije celou svou duší i tělem a ač nachlazen, přijel dohlédnout na první oblastní kolo. Děkovalo se i členům karvinského organizačního štábu, kteří všichni m i l u j í Elišku Jarmerovou! Dostali jsme krásné keramické vrabce coby medajle a výbornou večeři a ani se nám z Frenštátu, zpod ochranných křídel Elišky, nechtělo domů. Proto jí i jejím spolupracovníkům za všechno, co udělali pro Vrabce i pro nás, moc děkujeme.

Jana
převzato z Čimčáráku, 15.3.2003

server je sponzorován firmou XT Servis